Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie podstawowej wiedzy z zakresu planowania finansowego w przedsiębiorstwie i umożliwienie czytelnikowi nabycia ergonomicznych umiejętności sporządzania planu finansowego na zapotrzebowania oceny płynności finansowej oraz na zapotrzebowania oceny wydajności inwestycji.
Podręcznik asygnowany jest dla studentów kierunków ekonomicznych na wszystkich stopniach nauczania. Może również być używany poprzez pracowników działów finansowych przedsiębiorstw, analityków finansowych czy inne osoby sporządzające plany finansowe.
W kolejnych rozdziałach omawiane są podstawy planowania, typy sporządzanych planów i ich użycie w procesie decyzyjnym, szczegółowe zasady konstrukcji planów działalności bieżącej i inwestycyjnej przedsiębiorstwa i techniki oceny ryzyka w planowaniu finansowym.
Odrębny rozdział poświęcono zagadnieniom planowania podatkowego, z reguły spotykanym w procesie planowania finansowego w przedsiębiorstwie. Po każdym rozdziale przedstawiono literaturę sugerowaną dla pogłębienia wiedzy o prezentujenych zagadnieniach, a także przykładowe pytania kontrolne i krótkie zadania.
Ważnym elementem pracy są rozbudowane studia przypadków, mające służyć samodzielnemu doskonaleniu ergonomicznych umiejętności planowania finansowego poprzez czytelników. Korzystanie z podręcznika będzie bezapelacyjnie łatwiejsze dla osób, które poznały już podstawy rachunkowości finansowej i zarządzania finansami przedsiębiorstw.
Aby praca z zadaniami i studiami przypadków była w pełni wartościowa wymagana jest umiejętność pracy z arkuszem kalkulacyjnym, przynajmniej w podstawowym zakresie.