Biorąc pod uwagę wieloaspektowość zmian dotyczących polityki pieniężnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski po 1989 roku, w niniejszej publikacji zdecydowano się skupić zwykle na instrumentach polityki pieniężnej.
Ich klasyfikację przedstawiono w rozdziale pierwszym. W rozdziałach od drugiego do piątego zaprezentowano podstawowe charakterystyczne instrumenty polityki pieniężnej stosowane w Polsce po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem ich ewolucji w kierunku wymagań stawianych przez współczesną politykę pieniężną.
Za punkt odniesienia w tych rozważaniach przyjęto rozwiązania używane przez Europejski Bank Centralny. W rozdziale szóstym opisano szczegółowo działania podjęte przez Narodowy Bank Polski i Europejski Bank Centralny w zakresie niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej w okresie walki z kryzysem finansowym.
Rozdział siódmy stanowi uzupełnienie i podsumowanie rozważań z rozdziałów wcześniejszych. Badania zawarte w pracy zilustrowano tablicami i schematami, a także poparto licznymi wykresami. Na końcu każdego z rozdziałów umieszczono pytania i zadania pomagające potwierdzić zdobytą podczas lektury wiedzę.