Mojry, inaczej mówiąc Prządki, od starożytności patronują przemianom ludzkiego życia: jego początkowi, trwaniu i końcowi. Nic również dziwnego, iż znalazły poczesne miejsce tak w literaturze jak i innych dziedzinach sztuki, pojawiały się poprzez wieki w różnych odmianach/wariantach, wprost albo pośrednio nawiązujących do ich postaci i ról.
Nie tylko życie człowieka i jego twórczość, a choćby relacje międzyludzkie podlegają bowiem biegowi czasu, wyznaczanego przez zasadę rozwoju i zamierania, narodzin i śmierci, zasada ta dotyczy także różnorakich procesów, form, okresów i tendencji artystycznych sztuki i kultury: literatury, muzyki, sztuk pięknych, filmu itp.
Mojry. Początek, trwanie, koniec to kolejny tom przywołujący antyczne postaci jako swego rodzaju hasła wywoławcze rozważań humanistów różnorodnych specjalności na ważne tematy powiązane z ideami poprzez te postaci symbolizowanymi i obecne przez wieki.
Wychodząc od przywołania samego mitu, poprzez kwestie czasu, idei i wartości związanych z życiem i sztuką aż po szczegółowe interpretacje dzieł, zjawisk, procesów oraz, rzecz jasna, sposobów ukazujenia człowieka, jego losów i postaw wobec upływającego czasu, zamieszczone w tym tomie teksty przynoszą szeroką panoramę problemów mogących zainteresować każdego.