Konik Polny Bernarda Suitsa (19252007) to ewenement literatury filozoficznej na światową skalę. Urodzony w Detroit Suits spędził życie w znikomej odległości od rodzinnego miasta: najpierw na uniwersytecie w Chicago, a od 1966 roku na nowo utworzonym uniwersytecie w kanadyjskim Waterloo koło Toronto, gdzie pozostał do emerytury w 1994 roku.
Specjalizował się w teorii gier, próbował sił w poezji i prozie, lecz jego twórczość daje się streścić niedługo: był autorem tej jednej książki (1978). Za to książki oryginalnej pod względem dialogowej formy literackiej oraz pod względem wnikliwości rozważań, których stanowczym tematem jest gra.
Tytułowy konik polny jest jej ilustracją ona zaś w myśl oryginalnej definicji Suitsa polega na dobrowolnym pokonywaniu niekoniecznych przeszkód. Suits neguje tym samym myśl Wittgensteina, że gra jest niedefiniowalna, choć upodobaniem do paradoksów i atrakcyjnym umysłem bardzo go przypomina.
Ta fabularyzowana filozofia pełna dramatycznych zwrotów intelektualnej akcji nie jest wcale błaha zdaniem autora namysł nad grą kieruje nas do fundamentalnych kwestii ludzkiej egzystencji, do sprawy sensu życia i modelu szczęścia.
Nieakademicka gra autora jego filozofią gry sprawiła jednak, iż Konik uchodzi dziś za najistotniej niedocenione dzieło filozoficzne XX wieku. Tytuł Konik Polny. Gry, życie i utopia Autor Bernard Suits Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680044 ISBN 9788365680044 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 274 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa