A niby do czego mi się to przyda? to pytanie zadawane poprzez wielu poirytowanych uczniów i studentów. Niestety niewielu rodziców, nauczycieli i wykładowców potrafi udzielić na nie konstruktywnej odpowiedzi. Zakłopotanie opiekunów podpowiada nam, iż uczniowie i studenci mają powody, aby marudzić.
Z drugiej strony wymagającym rodzicom, którzy do znudzenia powtarzają dzieciom: Ucz się pilnie i skończ porządne studia, a wynajdziesz dobrą pracę, także trzeba przyznać rację. Informacje mówią bowiem jasno statystycznie rzecz biorąc im lepsze wykształcenie tym wyższe zarobki.
Jak rozwikłać tę zagadkę? Skoro większość materiału nauczanego w szkołach jest w pełni nieprzydatna, dlaczego pracodawcy płacą więcej tym, którzy pilnie się go uczyli? A może wartość dyplomów nie leży w nauczanym w szkołach materiale, lecz gdzie indziej? Czy w takim razie jako społeczeństwo nie dopuszczamy się gigantycznego marnotrawstwa czasu i zasobów?
Z odpowiedzią spieszy ekonomista i polimat, Bryan Caplan. W "Edukacji pod lupą", książce tak samo ważnej, co prowokacyjnej, dokonał on kompleksowej analizy współczesnego systemu szkolnictwa i opłacalności edukacji formalnej jednocześnie dla jednostki, jak i dla ogółu. Wnioski Caplana mogą budzić kontrowersje; jego uczciwość naukowa, rzetelność badawcza i sposób argumentacji żadnych.
Tytuł Edukacja pod lupą. Dlaczego współczesny system.. Autor Bryan Caplan Wydawnictwo Fijorr EAN 9788366337091 ISBN 9788366337091 Kategoria Literatura, Popularnonaukowa ilość stron 458 Format 235x165x30 mm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa