W książce przeanalizowano sposoby rozumienia cielesności człowieka obecne u autorów (w głównej mierze) nurtu filozofii realistycznej i zaproponowano wprowadzenie do filozofii człowieka (antropologii filozoficznej) kategorii organizmu, obecnej w filozofii niemal od samych jej od początków.
Nowością jest próba umiejscowienia organizmu w strukturze bytowej człowieka. Organizm jest rozumiany jako specyficzna całość, lecz stanowiąca typowy dla człowieka układ przypadłości, zapodmiotowany w całości wyższego rzędu w ludzkiej substancji osobie.
Sama zaś substancja w klasycznym rozumieniu jest kompozycją formy (duszy) i ciała (organizowanej poprzez formę materii). Takie rozumienie cielesności człowieka skłoniło autora do ponownego przemyślenia początków życia człowieka (oraz osiągalnych rozumień grzechu pierworodnego), śmierci (oraz związanego z nią zmartwychwstania), jak w dodatku bardziej szczegółowych problemów związanych z cielesnością, jak transplantacje organów.
W zakończeniu Autor zarysowuje możliwość spojrzenia z tej perspektywy jeszcze na zagadnienie ludzkiej płciowości. Tytuł Spór o cielesność Autor Zbigniew Pańpuch Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu EAN 9788360144824 ISBN 9788360144824 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 370 Format 230x156x21 mm Rok wydania 2015 Oprawa broszurowa