Przedmiotem analiz Autorki jest spór o wychowanie, o jego potrzebę, zakres, metodę i cel, który zawiązał się już w starożytnej Grecji i trwa po dzień dzisiejszy. W szranki stają trzy odmienne typy pedagogiki: kolektywistyczna, indywidualistyczna oraz personalistyczna.
U ich podstaw tkwią różnorodne koncepcje człowieka: bądź jako funkcji państwa (kolektywizm), bądź jako zaobsolutyzowanej jednostki (indywidualizm), bądź jako rozumnej, wolnej i suwerennej bytowo, lecz spotencjalizowanej i żyjącej społecznie osoby (personalizm).
Antropologie te są z kolei pokłosiem filozofii, a ostatecznie sporu o samą filozofię, jaki toczy się pomiędzy tradycją idealizmu (racjonalizmem i irracjonalizmem) a tradycją realizmu poznawczego. Okazuje się więc, iż rzeczowe i racjonalne rozstrzygnięcie sporu o zarys i cel wychowania, a tym samym o naukowy status pedagogiki uniwersyteckiej oraz o jej rolę w praktyce wychowawczej zależy od rozstrzygnięcia sporu o filozofię i związane z nią koncepcje człowieka.
Tytuł U podstaw pedagogiki personalistycznej Autor Barbara Kiereś Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu EAN 9788360144848 ISBN 9788360144848 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 322 Format 217x150x30 mm Rok wydania 2015 Oprawa twarda