Książka obejmuje dwie kwestie, 16 i 17, ze zbioru Akwinaty Quaestiones disputatae de veritate, dotyczące prasumienia-synderezy (de synderesi) i sumienia (de conscientia), udostępnione w języku oryginału: łacińskim i w przekładzie polskim,, a także tematyczne studia i komentarze. Tom mieści również bibliografię przedmiotową, indeks osobowy i rzeczowy.
Przedmiotem pierwszej z dysput jest syndereza, jej status ontyczny (odrębna władza czy skuteczność), jej właściwości (omylna czy nieomylna), możliwości jej zaniknięcia. Druga dysputa koncentruje się na sumieniu, jego statusie (władza, wydajność czy akt), jego ewentualnej omylności czy błędności, mocy wiążącej sądów sumienia itd. Obie dysputy dotyczą zatem problematyki niezwykle ważnej dla wyjaśnienia podstaw życia moralnego. Niemniej niebanalna jest niełatwa forma dysput problemowych, będących po dziś dzień niezrównanym wzorem debaty i analizy kwestii filozoficznych. Obszerna część tomu posiada tematyczne studia i komentarze do szczegółowych aspektów rozumienia prasumienia i sumienia w tekstach św. Tomasza z Akwinu: roli synderezy i sumienia w działaniu moralnym, ich istoty i wzajemnej relacji, stosunku do prawa naturalnego,,,wiązania w sumieniu". W tomie wynajdziemy także historyczny rys początków myślenia moralnego (od Homera do Sokratesa), refleksję nad sumieniem w encyklice Veritatis splendor oraz rozważania o współczesnych paradygmatach absolutyzujących czy negujących sumienie w kontekście nauki Akwinaty o życiu moralnym i jego niezmiennych podstawach.
Tytuł Dysputy o sumieniu Autor św. Tomasz z Akwinu Wydawnictwo Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu EAN 9788365792136 ISBN 9788365792136 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 342 Format 218x155x28 mm Rok wydania 2018 Oprawa twarda