Patryk Szaj swobodnie porusza się po skomplikowanej do określenia granicy między hermeneutyką i dekonstrukcją. Rekonstruuje hermeneutyczny rys dekonstrukcji jako radykalizacji hermeneutyki i odkrywa w niej twórczy potencjał interpretacyjny poezji Aleksandra Wata, Tadeusza Różewicza i Stanisława Barańczaka. Dominujące w książce rozważania o nierozstrzygalności podkreślają wyraźne pęknięcia w fundamentalnej konstytucji ludzkiego bycia-w-świecie. Podobnie jak dekonstrukcji nie da się sprowadzić do metody uprawiania filozofii, radykalnohermeneutyczna lektura poezji nie jest metodą uprawiania teorii literatury, lecz tym, co za Martinem Heideggerem można nazwać wydarzeniem (Ereignis): rozumienie poezji to wydarzenie, które wydarza się we wnętrzu niej samej.
Szczegółowe analizy twórczości Wata, Różewicza i Barańczaka świadczą o doskonałym warsztacie badawczym Autora. Każde odwołanie do potężnego wiersza, lecz też do plejady istniejących interpretacji, zarówno tekstów poetyckich, jak i hermeneutyczno-krytycznych, można czytać jako zaproszenie do rozmowy o tym, co w danym momencie ważne.
Książka Patryka Szaja jest erudycyjnie znakomicie zrealizowanym pomysłem odczytania powojennej poezji polskiej poprzez pryzmat hermeneutyki krytycznej. Biegle orientując się w trudnej filozoficzno-literackiej mapie świata, Autor dyskretnie, a przez to tym mocniej ukazuje, że radykalnohermeneutyczna lektura poezji jest jego własną drogą docierania do rozumienia problemu badawczego, a tym samym do siebie.
Tytuł Wierność trudności Autor Patryk Szaj Wydawnictwo Universitas EAN 9788324235032 ISBN 9788324235032 Kategoria Literatura, Nauki humanistyczne ilość stron 467 Format 15x23,5 cm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa