Termin adopcja międzyrasowa odnosi się do sytuacji, w której przynależność rasowa przynajmniej jednego z rodziców różni się od przynależności adoptowanego dziecka do danego rodzaju rasowego. Adoptowane dzieci trafiają przede wszystkim do domów rodzin osób białych z klasy przeciętnej.
Różnica w cechach fenotypowych między dzieckiem a rodzicami adopcyjnymi zdradza pochodzenie dziecka przed otoczeniem i rówieśnikami już od samego początku jego pojawienia się w rodzinie adopcyjnej. Celem niniejszej książki jest omówienie fenomenu adopcji międzyrasowej i ukazanie, w jaki sposób burzy ona pewien porządek społeczny, oparty na powszechnym rozumieniu kategorii pokrewieństwa i pochodzenia jako kategorii uniwersalnych, naturalnych i przez to niełatwych do zakwestionowania.
Rozważania posiadają charakter interdyscyplinarny, ponieważ adopcja międzyrasowa sama w sobie jest zjawiskiem złożonym, które wymaga rekonstrukcji znaczeń pokrewieństwa i pochodzenia wynikających jednocześnie z teorii naukowych, jak i z wiedzy potocznej, a także jej zdroworozsądkowych uzasadnień.
Tytuł Adopcja międzyrasowa. Refleksje nad pokrewieństwem Autor Łukasz Albański Wydawnictwo Universitas EAN 9788324234042 ISBN 9788324234042 Kategoria Literatura, Socjologia ilość stron 200 Format 13,5x20,5 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa