„26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund kolekcja wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu.
Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technicznych XX wieku”. Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, lecz przeżyli i żyją, bo żyć trzeba.
A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach.
I o tym, iż mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi. Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.
„Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, lecz także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi.
Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie.” Małgorzata Nocuń „poprzez kilkanaście lat wspaniała reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najmocniej dotknęła Białoruś), ale także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie; bardziej przerażonej realną reakcją zwierzchnika aniżeli promieniowaniem jądrowym; bezlitośnie stosowanej poprzez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej.
Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, lecz też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas.” Krystyna Kurczab-Redlich Tytuł Czarnobylska modlitwa kronika przyszłości wyd.
4 Autor Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo Czarne EAN 9788380496859 ISBN 9788380496859 Kategoria Literatura\Literatura faktu kolekcja Reportaż ilość stron 288 Format 13.5x21.5x2.4 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 4 Waga 0.318 kg