Arthur Schopenhauer (1788-1860) – jeden z najwybitniejszych niemieckich filozofów, choć w zasadzie nigdy nie stworzył żadnej filozoficznej szkoły, a jednak wywarł obszerny wpływ na takich myślicieli jak Bergson (ze swoim intuicjonizmem), Nietzsche (ze swoją filozofią życia), a czerpali z niego także neokantyści i pragmatycy.
Zwykło się nazywać Schopenhauera twórcą pesymizmu filozoficznego. Jak pisze Jan Garewicz jego pesymizm nie miał nic wspónego z katastrofizmem, a negacja postępu z zaprzeczeniem rozwoju nauki i techniki Uczył rezygnacji bez pokory, współczucia bez miłości bliźniego, buntu bez działania.
Schopenhauer z jednej strony neguje świat, ale z drugiej strony uznaje ten świat za jedyny z możliwy. I czyni tak z powodu przyjęcia pewnych zasad aksjologicznych, przy czym jak w innym miejscu pisze Garewicz etyka Schopenhauera jakkolwiek normatywna, nie posługuje się pojęciem obowiązku.
Powiada czym jest dobro, lecz nie usiłuje nikogo skłonić do prawidłowego nowoczesnania. Cóż zatem jest podstawą moralności skoro wedle Schopenhauera nie ma wartości obowiązujących powszechnie, ale są różnorodność, jednostkowość, a wreszcie wiedza podpowiada niemiecki filozof.
Tytuł O podstawie moralności Autor Artur Schopenhauer Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379980413 ISBN 9788379980413 Kategoria Nauki humanistyczne kolekcja Meandry kultury liczba stron 160 Format 12.5x1.2x19.5 cm Rok wydania 2015 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.122 kg