Czy Sren Kierkegaard był irracjonalistą? Filozofia egzystencji i metasystem to artykuł, w którym niżej podpisany stara się pokazać, iż myśl Kierkegaarda można i trzeba traktować jako spójną całość. Nie stanowi ona systemu podobnego do Systemu Hegla, stanowi jednak swojego rodzaju metasystem, czyli system widziany na poziomie refleksji metaprzedmiotowej.
Duńczyk osiągnął go innymi metodami niżeli jego bezpośredni poprzednicy, niemniej jednak uczynił to w sposób kompletnie racjonalny. Nie ma wielu Kierkegaardów, jest jeden, choć o wielu twarzach. Drugi z kolei tekst poświęcony jest kluczowej kwestii: religijnej świadomości grzechu.
Duńczyk nie miał cienia wątpliwości, że porzucenie przez jednostkę świadomości swojej grzeszności jest w istocie porzuceniem chrześcijaństwa. Zgodnie z przewidywaniami Kierkegaarda, we współczesnej Europie cykl zaniku tej świadomości jest jednym z istotnych części zaniku wiary, który w konsekwencji prowadzi do szybkiej laicyzacji.
niejednokrotnie popełnia się błąd, przypisując Kierkegaardowi ponurą wersję chrześcijaństwa, związaną z obszernie opisywanymi doświadczeniami lęku, trwogi, bojaźni, rozpaczy, jednocześnie nie zauważając jego refleksji na temat miłości Boga i drugiego człowieka.
Tytuł Szkice o Kierkegaardzie i nie tylko Autor Antoni Szwed Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788364408922 ISBN 9788364408922 Kategoria Literatura, Filozofia Format 15x21,5 cm Rok wydania 2014 Oprawa twarda