Opis wydawniczy: Jednym z najważniejszych zadań stojących przed organami administracji rządowej i samorządowej jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia ludności i funkcjonowania infrastruktury krytycznej.
integruje się to z koniecznością zorganizowania spójnego, sprawnego systemu przeciwdziałania perfekcyjnym zagrożeniom spowodowanym przez konflikty zbrojne, siły przyrody, klęski i katastrofy. System ten powinien zawierać części profilaktyki oraz identyfikacji zagrożeń i progresywne rozwiązania organizacyjnej i logistyczne umożliwiające szybkie reagowanie na zaistniałe zagrożenia.
System ten powinien także umożliwić wydajną koordynację działań ratowniczych prowadzonych poprzez profesjonalne służby, formacje i likwidacje skutków zdarzeń. ( ) Celem niniejszej publikacji było poddanie naukowej analizie – w ujęciu interdyscyplinarnym – wybranych problemów ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w dynamicznie zmieniającym się środowisku międzynarodowym i krajowym, a także pojawieniu się nowych wyzwań i zagrożeń.
znaczący wpływ na analizę omawianej problematyki wywarła agresja rosyjska na Ukrainę oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wskazująca na używanie masowej migracji do działań hybrydowych skierowanych przeciwko Polsce jako państwu granicznemu Unii Europejskiej.
( ) Niniejsza praca skierowana jest do analityków, nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów uczelni resortowych (MON, MSWiA), cywilnych kierunków bezpieczeństwa narodowego, wewnętrznego. Prezentowana praca powstała dzięki współpracy i zaangażowaniu autorów wywodzących się z wiodących uczelni prowadzących badania i dydaktykę w naukach o bezpieczeństwie, naukach prawnych, naukach o zarządzaniu i jakości.