Bezpieczeństwo państwa to stan jednostajnego funkcjonowania i rozwoju, niezakłóconego wewnętrznymi albo zewnętrznymi zagrożeniami wymierzonymi w interesy Polski i jej obywateli. Bezpieczeństwo kraju przeważnie państwowe organy powołane do realizacji jednych z stanowczych celów współczesnego państwa – zachowania bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego na jego terytorium, obronności państwa, a także ochrony jego porządku konstytucyjnego.
W Polsce polityka bezpieczeństwa narodowego i wprowadzone systemy bezpieczeństwa, obejmujące różne sfery działalności państwa, tworzą stosowne instrumenty organizacyjno-prawne, wskazując podmioty gwarantujące osiąganie wyznaczonych powyżej celów oraz zadania i procedury wykonawcze.
Wiodącą rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa naszego kraju spełniają organy prokuratorskie i rozmiaru sprawiedliwości, które poprzez nadzór nad realizacją zadań realizowanych przez służby specjalne (wywiad i kontrwywiad), służby policyjne (kryminalne, graniczne, finansowe) i Siły Zbrojne stanowią przejaw praworządnej polityki państwa.
We współczesnym świecie zwalczanie zagrożeń generowanych przez człowieka musi oparte być na legalizmie, mimo iż nie za każdym razem przynosi ono najwyższą efektywność i stwarza asymetrię warunków realizacyjnych przeciwstawnych podmiotów.
Służby specjalne w Polsce odgrywają szczególną rolę w ochronie bezpieczeństwa państwa.