Czy nauka jest wrogiem wiary? Czy istnieją sprawy, których nauka nie potrafi wyjaśnić? Czy istnienie Boga to zagadnienie naukowe? Czy teoria ewolucji obaliła biblijny opis stworzenia? Prowadząc wykłady poświęcone nauce i chrześcijaństwu, fizyk plazmowy Ian Hutchinson otrzymał setki podobnych pytań od dociekliwych słuchaczy.
Na przestrzeni lat omówił w ten sposób wielki zakres tematów, poczynając od ewolucji człowieka po zmartwychwstanie Jezusa. Swoje odpowiedzi i rozważania zebrał w „Czy naukowiec może wierzyć w cuda?".
Czerpiąc z własnego doświadczenia naukowca i chrześcijanina i opierając się na potężnych podstawach naukowych, Hutchinson rozprawia się z modnymi zarzutami ateistów i jasno pokazuje, że chrześcijaństwo i nauka wzajemnie się wspierają i są intelektualnie spójne.
Książka Iana Hutchinsona jest świetną pozycją dla wszelkich, którzy poszukują aktualnych dla siebie odpowiedzi na egzystencjalne pytania o sens życia, początek świata czy istnienie dobra i zła. Pytania postawione w tekście idealnie te zagadnienia nazywają i konkretyzują.
Autor z wielką precyzyjnością i wnikliwością, właściwą dla podejścia naukowego, szuka na nie odpowiedzi. Jednocześnie dzieli się własną historią, która nie dominuje tekstu, lecz jest jedynie, a może aż, atrakcyjnym świadectwem życia naukowca i osoby wierzącej.
Agnieszka Białek, doktor habilitowana nauk farmaceutycznych Ian Hutchinson podjął w tej książce niełatwe zadanie zmierzenia się z pytaniami z pogranicza nauki i wiary, które od za każdym razem nurtują nie tylko naukowców, lecz i każdego poszukującego odpowiedzi na najważniejsze życiowe pytanie o ostateczny sens naszego życia.
Umiejętne podzielenie pytań – jeszcze tych najtrudniejszych – powoduje, iż czytelnik czuje się zaproszony do odbycia niezwykłej podróży po przeplatających się meandrach świata nauki i wiary. Bez dwóch zdań książkę Czy naukowiec może wierzyć w cuda mogę polecić jako lekturę każdemu, kto nie boi się zadawać pytań, a jeszcze bardziej tym, którzy nie boją się usłyszeć na nie odpowiedzi.
Michał Złoch, doktor nauk przyrodniczych, mikrobiolog, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Uczony, badacz i chrześcijanin Ian Hutchinson odnosi się do pytań zadawanych poprzez wielu, na które jednak niewielu umie stosownie odpowiedzieć.
Łączy naukę na najwyższym światowym poziomie i wiarę chrześcijańską w sposób wyrafinowany, naukowy, życzliwie osobisty, a także niezmiennie wyrozumiały. Nauka, teologia, etyka, historia, filozofia i studium biblijne schodzą się razem na wykładzie, jaki stanowi ta książka.
Leith Anderson, prezes stowarzyszenia National Association of Evangelicals z Waszyngtonu Te same pytania, które zadawano Ianowi Hutchinsonowi i na które odpowiada on w tej książce, zadawano ponadto mnie i także starałem się na nie odpowiedzieć.
Hutchinson to naukowiec, a zarazem chrześcijanin, z duszpasterskim sercem dla tych, których nurtują głębokie i ciekawe pytania o Biblię i naukę, a nie zadowolą ich odpowiedzi protekcjonalne i uproszczone.
[…] To bardzo wartościowa książka. Scot McKnight, profesor Nowego Testamentu w katedrze im. Juliusa R. Manteya, Northern Seminary Ian Horner Hutchinson – protestancki apologeta chrześcijański, inżynier jądrowy i fizyk, obecnie profesor nauk i inżynierii jądrowej w Massachusetts Institute of Technology.
Jest autorem ponad 200 artykułów naukowych na temat zjawisk plazmowych i fuzji jądrowej, a także podręczników akademickich na temat diagnostyki plazmy. W latach 2003-2009 kierował Wydziałem Nauk i Inżynierii jądrowej na MIT.
Jego zespół skonstruował i prowadził badania z wykorzystaniem tokamaka Alcator C-Mod – urządzenia do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Hutchinson wielokrotnie przemawiał na tematy relacji nauka-wiara.
W swej książce Monopolizing Knowledge (2011) wyjaśniał dlaczego scjentyzm – pogląd, iż nauka to jedyne źródło wiedzy – jest niezgodny z prawdą i nieracjonalny. Linia APOLOGETYKA Objawienie jest niezmienne, ponieważ odsłania wieczne prawdy dotyczące natury wszechświata, ludzi, a nade wszystko Boga.
Zmienia się jednak kontekst intelektualny, społeczny i kulturowy, w którym rozbrzmiewa słowo Boga. Dlatego, by prawda chrześcijańska mogła być rozumiana, trzeba wyrażać ją i głosić wciąż na nowo. W niniejszej serii ukazują się książki pokazujące właściwe rozumienie i uzasadnienie wiary.
Powstaje ona z myślą o każdym, kto chce poznać racjonalnie uzasadnione argumenty za prawdziwością objawienia. Linię OPRACOWUJĄ: Wydawnictwo W drodze, które od 1973 roku wydaje publikacje, pomagając jednoczyć wiarę z codziennością.
Fundacja Prodoteo, której misją jest propagowanie stylu życia opartego na wartościach chrześcijańskich, m.in. Poprzez popularyzację wiedzy z zakresu apologetyki chrześcijańskiej i znajomości Pisma Świętego.