Oglądanie filmów jest często ćwiczeniem polegającym na zawieszaniu niedowierzania. Pozwalamy, żeby światła wokół przygasły i dajemy się emocjonalnie unieść biegowi opowieści, która rozgrywa się na naszych oczach.
Niestety prowadzi to przeważnie do zawieszenia także tego, w co wierzymy – do ulegania filmowemu przesłaniu o tym, jak należy nowoczesnać i jak postrzegać rzeczywistość. Nic dziwnego, przecież filmy wyszły od mistrzów opowieści, którzy – świadomie albo nie – przekonują nas do swego światopoglądu i systemu wartości.
Czy wobec tego chrześcijanie powinni zupełnie unikać kinowej rozrywki? Czy może istnieje sposób na mądre oglądanie filmów, zezwalające ocenić ich przesłanie? Brian Godawa w książce „Świat według Hollywood" przekonuje, iż przy odpowiednim podejściu oglądanie filmów może być nie tylko prawidłową zabawą, lecz także okazją do refleksji, a choćby duchowego rozwoju.
„Świat według Hollywood" to jedna z tych książek, do których równocześnie filmowi anorektycy jak i obżartuchy powinni wracać, aby uświadamiać sobie, jak złożonym zjawiskiem jest filmowa opowieść. Brian Godawa kieruje spojrzenie swoje i czytelnika na ogół na twórczość amerykańską, lecz zaproponowana poprzez niego metoda oglądania i oceniania filmów umożliwia odkrywanie nieoczywistych znaczeń, jakie niosą filmy.
Ważne dla czytelnika są nie tylko erudycyjne interpretacje kolejnych filmów dokonywane z perspektywy chrześcijańskiej, ale także zaproszenie do samodzielnego wchodzenia w swoisty dialog z twórcami filmowych opowieści za sprawą ćwiczeń i zadań, podsumowujących kolejne części książki.
ks. Prof. Dr hab. Marek Lis (Uniwersytet Opolski), filmoznawca, teolog filmu i mediów Każdy chrześcijanin pragnący zrozumieć film z punktu widzenia jego przesłania i wartości moralnych uzna książkę „Świat według Hollywood" za lekturę obowiązkową.
Aby oddać sprawiedliwość obrazowi filmowemu, należy na niego spojrzeć z przeróżnych punktów widzenia, jednak zrozumienie prezentowanego w nim światopoglądu jest warunkiem absolutnie niezbędnym. Nie ma lepszej książki, która żeby o tym traktowała.
Jack Hafer, producent filmowy, dziekan wydziału filmoznawstwa i mediów na Biola University To ważna książka. Brian Godawa otwiera nieznane drzwi prowadzące do zrozumienia filmów. Dostarcza mapę poznawczą, dzięki której można zrozumieć, co się dzieje ze sztuką filmową z filozoficznego i teologicznego punktu widzenia.
Mówiąc wprost, Brian napisał jak dotąd najkorzystniejszą książkę o wizjach świata ukrytych w filmach z Hollywoodu. Polecam ją z całego serca. David Bruce, webmaster, HollywoodJesus.com Najważniejszym efektem specjalnym każdego filmu jest dobra opowieść.
Brian Godawa, z zawodu scenarzysta, nadzwyczajnie to rozumie i zdaje sobie sprawę z komponentów leżących u podstaw wciągającej historii. Jego znakomita książka będzie dużą pomocą dla każdego, kto chce oglądać filmy bez zadawania pytania, czy nie zapomniał o swej wierze przy drzwiach kina.
Paul Sailhamer, nauczyciel seminarium, Faith Goes to the Movies Brian Godawa Nagradzany hollywoodzki scenarzysta (Droga do wolności) z ponad 15-letnim stażem, bloger zajmującym się tematyką filmu i kultury (www.Godawa.com), znany mówca podejmujący tematy wiary, światopoglądu i opowieści i autor powieści biblijnej zaliczanej do bestsellerów Amazona (chronicles of the Nephilim).
Jego wielokrotnie wznawiana książka Świat według Hollywood służy jako podręcznik w wielu szkołach filmowych w Stanach Zjednoczonych. Mieszka niedaleko Los Angeles w Kalifornii z żoną Kimberly. Summa Nazwa kolekcji nawiązuje do tytułu dwóch znacznych dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego.
proponujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że będzie to świetna lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa oraz wszystkich wątpiących, a nawet niewierzących.
Ci ostatni znajdą okazję, aby wypróbować swoją niewiarę.