W drugiej połowie XIX wieku rozpowszechnił się pogląd, iż nauka znajduje się w konflikcie z wiarą i konwencjonalnie pojmowanym teizmem. Filozof nauki Stephen C. Meyer kwestionuje to twierdzenie, analizując trzy odkrycia naukowe o bezsprzecznie teistycznych implikacjach.
Opierając się na argumentach za inteligentnym projektem życia, które opracował w książkach „Podpis w komórce" i „Wątpliwość Darwina", Meyer przedstawia, że odkrycia w kosmologii i fizyce w połączeniu z odkryciami w biologii pomagają ustalić tożsamość inteligencji odpowiedzialnej za życie i Wszechświat.
Uważa, że hipoteza transcendentnego, inteligentnego i celowo działającego Stwórcy dostarcza najlepszych wyjaśnień świata przyrody. W „Powrocie hipotezy Boga" uczony po raz pierwszy zajmuje się nie tylko projektem życia,dodatkowo podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, kto może być jego autorem.
Argumentacja Meyera jednoznacznie prowadzi do wniosku,informacje empiryczne potwierdzają istnienie projektu w przyrodzie i wskazują na jego Stwórcę, którym jest osobowy Bóg. Po latach triumfu pozytywizmu i marksistowskiego przekonania, że „światopogląd musi być naukowy" dr Stephen Meyer proponuje świeże, obiektywne spojrzenie na osiągnięcia współczesnej nauki.
Okazuje się, iż im więcej wiemy o świecie, tym bardziej prawdopodobna jest hipoteza, że Bóg istnieje. Meyer nie boi się wyciągnięcia ostatecznych wniosków ze współczesnych badań w dziedzinie kosmologii, fizyki i biologii.
Książkę z zainteresowaniem przeczytają nie tylko osoby wierzące. - Dr Michał Chaberek OP, autor książek „Kościół a ewolucja" i „Św. Tomasz z Akwinu a ewolucja" genialne kompendium niepodważalnych świadectw naukowych przemawiających za istnieniem Boga.
- Dr Marcos Eberlin, profesor chemii Uniwersytetu Mackenzie, członek Brazylijskiej Akademii Nauk, laureat Medalu Thomsona Przekonująca od pierwszej do ostatniej strony logika powoduje, że od książki trudno się oderwać.
Autor jest mistrzem w objaśnianiu złożonych kwestii, dzięki temu otrzymujemy książkę zrozumiałą dla bardzo szerokiego grona czytelników, którzy na pewno będą pod wrażeniem ogromnej wiedzy o omawianych w niej zagadnieniach.
To profesjonalna pozycja, która w kolejnych latach będzie wielokrotnie cytowana. Aktualnie jest to najkorzystniejsza, najbardziej transparentna i najszczególniej wszechstronna obrona „hipotezy Boga", jaka ukazała się drukiem.
Bije na głowę wszystkie inne publikacje. Szczególny dowód kunsztu autora. - Michael Denton, biochemik, były pracownik naukowy Uniwersytetu Otago, autor książki „Kryzys teorii ewolucji" Oparty na drobiazgowych badaniach, bogato ilustrowany i dogłębnie uargumentowany wywód przeciwko nowemu ateizmowi.
nawet jeśli masz już wyrobione zdanie, a zwłaszcza jeśli masz wyrobione zdanie, to świeże spojrzenie Meyera na niemożliwe do pogodzenia ujęcia pochodzenia świata – świeckie i religijne – będzie dla ciebie ogromnie satysfakcjonującą lekturą.
osiągalne, że książka cię nie przekona,z pewnością ubogaci. - Dr Brian Keating, Chancellor’s Distinguished Professor of Physics Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, autor książki "Losing the Nobel Prize" Stephen C.
Meyer Absolwent University of Cambridge, doktor historii i filozofii nauki. Uzyskał dyplom z fizyki i nauk o Ziemi na Whitworth College, gdzie następnie wykładał. W latach 1981–1985 pracował jako geofizyk w Atlantic Richfield Company w Teksasie.
Od 2002 roku jest dyrektorem Center for Science and Culture, ośrodka należącego do Discovery Institute. W 2009 roku ukazała się pierwsza książka Meyera „Podpis w komórce. DNA i świadectwa inteligentnego projektu", w 2013 roku druga: „Wątpliwość Darwina.
Kambryjska eksplozja życia jako świadectwo inteligentnego projektu". Prace Meyera dotyczą najgłębszych tajemnic pochodzenia i rozwoju życia ze szczególnym uwzględnieniem informacji biologicznej leżącej u jego podstaw.
Summa Nazwa kolekcji nawiązuje do tytułu dwóch pokaźnych dzieł świętego Tomasza z Akwinu, który koncentrował się na tym, że chrześcijaństwo nie podważa wartości poznania intelektualnego. Oferujemy czytelnikowi publikacje, których autorzy nie boją się rzeczowej dyskusji prowadzącej do wykazania prawdziwości chrześcijaństwa.
Mamy nadzieję, iż będzie to wyśmienita lektura i nieocenione źródło wiedzy dla tych, którzy szukają argumentów na rzecz chrześcijaństwa, a także wszelkich wątpiących, a choćby niewierzących. Ci ostatni znajdą okazję, żeby wypróbować swoją niewiarę.