Niniejsza publikacja pozwala spojrzeć na uzależnienia z perspektywy współczesnych teorii naukowych, a także szczegółowo omawia możliwości diagnozy i terapii problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Autor poświęca sporo uwagi rozmaitym formom pomocy osobom zagrożonym uzależnieniem, uzależnionym i ich rodzinom. Wskazuje na zjawiska wspólne dla uzależnień chemicznych i uzależnień behawioralnych, pokazując istotę uzależnienia psychicznego prowadzącego do zachowań nałogowych.
Łączy w atrakcyjny sposób wiedzę naukową z doświadczeniem klinicznym psychologa-praktyka. Publikacja skierowana jest jednocześnie do teoretyków problematyki uzależnień badających to zjawisko, jak również do praktyków zajmujących się organizacją i prowadzeniem szeroko rozumianych działań pomocowych.
Treści książki mogą zainteresować jednocześnie psychologów, pedagogów i resocjalizatorów jak jeszcze psychiatrów, terapeutów uzależnień, pracowników socjalnych, pielęgniarki, a także inne osoby odpowiedzialne za pomaganie.
Publikacja pomoże także studentom psychologii, pedagogiki społecznej i resocjalizacji w zdobywaniu wiedzy na temat uzależnień.