Banki spółdzielcze należą do najstarszych form zespołowego działania i nadal odgrywają istotną rolę w realizacji polityki rozwoju regionalnego. Obsługują ludność zarówno wsi, jak i miast. Są głównymi instytucjami finansowymi wspierającym rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich i małych i średnich przedsiębiorstw.
poprzez kredytowanie odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju regionalnym. Banki spółdzielcze cechują się najlepiej rozwiniętą siecią placówek bankowych na terenach wiejskich oraz w znikomych i przeciętnych miastach.
Różnice w rozwoju regionów rodzą tendencje do ich niwelowania. Różnice te będą jednak zawsze występowały, ponieważ zawsze będzie istniało zróżnicowanie warunków przestrzennych działalności człowieka. Dlatego powstaje fundamentalne pytanie – czy banki spółdzielcze w regionie świętokrzyskim w ostatnich latach odgrywały faktycznie widoczną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym? aby odpowiedzieć na to pytanie, w prezentowanej analizie dokonano najpierw pomiaru rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie regionu, a następnie zbadano wpływ działalności banków spółdzielczych na ten rozwój.
Celem niniejszej monografii jest włączenie się w dyskurs naukowy związany z problematyką oceny bankowości spółdzielczej w rozwoju regionalnym przy pomocy miar ekonomicznych. Rozwój jest niełatwy do zdefiniowania, ceniono zatem, że najwłaściwszą metodą jego ustalenia będzie użycie syntetycznego wskaźnika, skonstruowanego na podstawie określonej liczby zmiennych diagnostycznych.
Myśl przewodnią publikacji wyraża jej tytuł: bankowość spółdzielcza w rozwoju regionalnym. Monografia składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym scharakteryzowano znaczenie rozwoju regionalnego i lokalnego, podkreślając rolę gminy i samorządu terytorialnego.
W rozdziale drugim opisano istotę spółdzielczości bankowej na przestrzeni czasu. W rozdziale trzecim przedstawiono bank spółdzielczy jako ważnego partnera w rozwoju regionalnym, w szczególności pokazując Bank Spółdzielczy w Kielcach.
Rozdział czwarty pokazuje w formie fotografii karty z bogatej, blisko 120-letniej historii Banku Spółdzielczego w Kielcach. Publikacja adresowana jest do pracowników naukowych, przedstawicieli samorządów i otoczenia biznesu i banków spółdzielczych i studentów zainteresowanych motywem rozwoju regionalnego, lokalnego i bankowości.