Tom zaczyna przekrojowe przedstawienie postaci Erinny z Telos. W artykule znajduje się równocześnie szczegółowa biografia,również analiza podejmowanej przez poetkę tematyki w zachowanej spuściźnie. Podstawową bazę źródłową do poznania historii cesarzowej bizantyńskiej Ireny, typowo przez Chronografię Teofanesa Wyznawcy, przedstawia kolejny tekst.
niebanalne zestawienie francuskich przeciętniewiecznych zabytków piśmiennych, także w tłumaczeniach własnych, znajduje się w kolejnym opracowaniu tomu, w którym podjęto próbę zaprezentowania przekrojowego wizerunku kobiety w analizowanym materiale źródłowym.
Autor następnego tekstu przedstawił postać księżnej mazowieckiej Anny Radziwiłłówny, zarówno jej działalność polityczną, jak i inicjatywy fundacyjne. W tomie znajdują się jeszcze niedługie biografie dwóch polskich królowych, nie wyznających katolicyzmu, Heleny Iwanówny i Krystyny Hohenzollern.
Kolejny artykuł dotyczy Zofii Romanowiczówny, skupiając się na tych epizodach z jej życia, które były związane z powstaniem styczniowym. W prezentowanym tomie nie zabrakło jeszcze opracowań odnoszących się do zagadnień współczesnych.
Jest to zestawienie damskich działaczek opozycyjnych w Rosji z ostatnich kilkudziesięciu lat, a także artykuł podejmujący tematykę kryminologii ciężkich przestępstw dokonywanych przez kobiety.