W prezentowanym tomie znajdują się teksty dotyczące zakresu biografii politycznych z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów Jana Dymitra Solikowskiego oraz Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W kolejnym artykule dokonano analizy spuścizny pamiętnikarskiej rodziny Wilczków.
w dodatku na memuarach, tym razem carycy Marii Fiodorowej, skupił się z kolei autor tekstu, w którym omówione zostały zawarte w pamiętnikach części dotyczące okresu upadku władzy monarszej w Rosji. Wyraźne znaczenie mają zaprezentowane w niniejszym tomie wyniki realizowanych od 2014 roku regularnych kwerend inwentaryzacyjnych dotyczących kwater i grobów wojennych z czasów I wojny światowej na terenie dzisiejszego województwa opolskiego.
W kolejnym artykule podjęto temat wpływu japońskiej sztuki klasycznej i ludowej na współczesne kanony wzornictwa użytkowego w Kraju Kwitnącej Wiśni. W tomie znajduje się jeszcze artykuł podsumowujący meandry toczącego się nadal w Polsce konfliktu pomiędzy środowiskiem fachowych archeologów, a grupami hobbystów i pasjonatów zainteresowanych „poszukiwaniami" wykonywanych przy pomocy detektorów.
Ostatni tekst tomu dotyczy problemu transhumanizmu.