Książka poświęcona jest problematyce finansowania mikro, nieznacznych i średnich przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Zagadnienia związane z finansowaniem MSP posiadają charakter wieloaspektowy i są stanowczo znaczne z użytecznego punktu widzenia.
Z jednej strony problemy z uzyskaniem kredytów, niedostatek środków finansowych lub niewłaściwa struktura kapitału są identyfikowane jako ważne bariery rozwoju MSP, z drugiej duża część mikro i niedużych przedsiębiorstw wykazuje od samego początku działalności gospodarczej zainteresowanie pozyskaniem dodatkowych środków finansowych (przy czym dotyczy to w pokaźnym stopniu firm charakteryzujących się wysoką przeżywalnością, a więc odnoszących względny sukces rynkowy).
Popyt na poszczególne formy finansowania jest niezwykle najróżniejszy. Analiza zaś samego sektora mikro, drobnych i średnich przedsiębiorstw może stanowić pewnego typu wyzwanie ze względu na to, iż jest on szczególnie heterogeniczny.
Próbowano zidentyfikować determinanty wyboru źródeł finansowania nieznacznych i przeciętnych przedsiębiorstw, które są nie tylko natury ekonomicznej, ale także społecznej (np. Płeć, wykształcenie właściciela). Na ich podstawie wyciągnięto wnioski na temat barier i determinant wyboru sposobu finansowania badanych firm.
Książka przedstawia przegląd literatury przedmiotu i analizę wyników badania przeprowadzonego w maju 2017 r. Metodą CAWI na próbie 429 mikro, nieznacznych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego.