Problematyka wartości jest pokaźna z uwagi na konstytutywne ich znaczenie w pracy nauczycieli i pedagogów, ale też w ich życiu, w funkcjonowaniu ich rodzin, w dynamiczności pozazawodowej, jako sfer, dziedzin w tym zawodzie nienaruszalnych.
Nauczycielem, pedagogiem, wychowawcą jest się stale, bez względu na czas i miejsce pracy. Celem publikacji jest przybliżenie obrazu renomowanych wartości, dążeń i celów ogólnospołecznych, życiowych i zawodowych nauczycieli w trzech grupach pokoleniowych w ostatnim 25-leciu.
Na podstawie pamiętnikarskich i autobiograficznych badań nad kolejnymi generacjami nauczycieli w Polsce można zauważyć mnóstwo innych tendencji i kierunków przemian. Jedna z nich jest widoczna w kolejnych latach transformacji po roku 1989, napięcie pomiędzy klasycznym wizerunkiem zawodu nauczycielskiego, zasadami i wartościami dotąd trwale określającymi jego filozofię, a radykalnie zmieniającymi się kontekstami cywilizacyjnymi, społeczno-kulturowymi i politycznymi edukacji, wymuszającymi niejako zupełnie nową odmienną formułę tego zawodu.
Drugą płaszczyzną analiz porównawczych ściśle związaną z poprzednią jest wymiar pokoleniowy. W tym względzie istotne jest poznanie tego, jak postrzegają swoją rolę społeczną, życie i pracę, jakie wartości cenią nauczyciele z rozmaitych pokoleń, których losy życiowe i zawodowe kształtowały odmienne warunki społeczno-polityczne, kulturowe i ekonomiczne.
Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, studentów, pracowników naukowych.