W publikacji omówiono postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy, aczkolwiek nie z punktu widzenia pracownika jak czyni to większość autorów, lecz z punktu widzenia pracodawcy. Reforma nowoczesnania cywilnego, która weszła w życie w dniu 7 listopada 2019 r.
wymusza aktualizację dotychczasowej wiedzy i nowe spojrzenie na pozycję pracodawcy w tym nowoczesnaniu. W książce omówiono w sposób kompleksowy poszczególne instytucje, przedstawiono poglądy doktryny, a także orzecznictwo.
Publikacja składa się z kilku rozdziałów, w rozdziale pierwszym omówiono kluczowe pojęcia, jakimi są: strony nowoczesnania w sprawach jednostkowych sporów pracy i obfity pracy. Rozdział drugi poświęcony jest skrótowej prezentacji występujących rozwiązań w wybranych krajach Unii Europejskiej.
W rozdziale trzecim omówiono rolę pracodawcy w nowoczesnaniu przed zakładową komisją pojednawczą. Kolejny rozdział gromadzi spojrzenia na naczelne zasady progresywnania w sprawach z zakresu prawa pracy oczami pracodawcy.
Rozdział przedostatni pokazuje pracodawcę przed sądem pracy, równocześnie jako powoda, jak i w roli pozwanego oraz w zależności, czy postępowanie toczy się w trybie odrębnym „zwykłym", czy uproszczonym.
Poczynione w niniejszej pracy rozważania prowadzą do sformułowania, w ostatnim rozdziale, wielu uwag i propozycji. Niniejsze opracowanie uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2020 r. Publikacja adresowana jest do studentów prawa, jak na dodatek praktyków stosujących przepisy procedury cywilnej przed sądem, a także pracodawców.