Przedłożona do recenzji praca stanowi niebanalne studium teoretyczno-empiryczne nad problematyką inteligentnego rozwoju jednostek terytorialnych szczebla lokalnego. Możliwości realizacji koncepcji inteligentnego rozwoju trafnie upatruje Autorka w zmianach o charakterze progresywnym.
Współcześnie bowiem to właśnie innowacje stanowią główny motor rozwoju nie tylko pojedynczych podmiotów gospodarczych, ale też całych jednostek terytorialnych różnych szczebli zarządzania. Podjęty w pracy problem jest aktualny i ważny jednocześnie dla nauki jak i praktyki wdrażania koncepcji inteligentnego rozwoju w układach przestrzennych.
O ile problematyka innowacji i innowacyjności przedsiębiorstw doczekała się już w polskim piśmiennictwie naukowym wielu opracowań, to problematyka innowacji i nowoczesności całych układów przestrzennych stosunkowo niedawno stała się przedmiotem badań naukowych podejmowanych na gruncie nauk ekonomicznych.
Dotychczas ale, brakowało pogłębionych, rozległych przestrzennie badań realizowanych w układach lokalnych poświęconych nowoczesności regionów peryferyjnych opartych na koncepcji terytorium i uwzględniających wzajemne relacje między lokalnymi podmiotami, a w głównej mierze przedsiębiorstwami i władzami samorządowymi.
poprawnie się więc stało, iż Autorka podjęła się trudu przeprowadzenia badań empirycznych nad tą ważną, lecz dotychczas mało rozpoznaną problematyką. (…) monografię naukową dr Magdaleny Zwolińskiej-Ligaj oceniam bardzo wysoko.
Jest ona bowiem wartościowym wyjątkowo pod względem poznawczym, metodycznym i aplikacyjnym i szczególnie udanym zasługującym na wyróżnienie pracowaniem naukowym. Stanowi cenny wkład w rozwój teorii z zakresu lokalnych systemów innowacji, a także ich roli w urzeczywistnianiu koncepcji inteligentnego rozwoju regionów peryferyjnych, inspiruje do dalszych badań i wyznacza kierunki dalszych poszukiwań badawczych i posiada dużą wartość aplikacyjną".
z recenzji dr hab. Izabelli Sikorskiej-Wolak, prof. SGGW