Celem niniejszej publikacji jest analiza rozwoju ruchu ludowego w Polsce na tle ruchu agrarnego w Europie i na świecie na wybranych przykładach. Autorzy poszczególnych rozdziałów dokonali szerokiej kwerendy bibliotecznej i archiwalnej w Polsce i za granicą.
Praca podzielona została na trzy części, poszczególne rozdziały zaś w każdej części ułożone zostały w kolejności chronologicznej i pod względem zasięgu geograficznego podejmowanego tematu – najpierw opracowania o szerokim zakresie geograficznym, a następnie dotyczące pojedynczych państw.
Część pierwsza pracy składa się z sześciu rozdziałów poświęconych ruchowi ludowemu w Europie i na świecie. Część druga składa się z dziewięciu rozdziałów poświęconych ruchowi ludowemu w Polsce do 1989 r.
Ostatnia część pracy złożona jest z sześciu rozdziałów dotyczących ruchu ludowego w Polsce po 1989 r. W publikacji zamieszczono dużą liczbę nazwisk, nazw własnych rozmaitych podmiotów i miejscowości z całego świata, w celu udoskonalonej czytelności tekstów, na początku książki zamieszczono wykaz wykorzystywanych skrótów, a na jej końcu trzy indeksy: geograficzny, osób i organizacji.
Wszystkie indeksy nie uwzględniają jedynie zapisów bibliograficznych znajdujących się w przypisach i bibliografiach.