Współczesne problemy i wyzwania związane z procesami gospodarowania wydają się istotnie bardziej złożone i wieloaspektowe aniżeli jeszcze kilka dekad temu. Jest to zasługa coraz szybciej zmieniającego się świata oraz coraz bardziej rozbudowanych, i poprzez to dokładniejszych, narzędzi analitycznych, jakimi dysponują dzisiejsi badacze.
Same pryncypia rządzące zjawiskami/procesami gospodarczymi – produktywność, skuteczność, czy podnoszenie dobrobytu społecznego i indywidualnego – pozostają niezmienione; to raczej okoliczności ulegają tak daleko idącej modyfikacji, iż dotychczasowe rozwiązania dezaktualizują się i wymagają dopasowania do nowych warunków otoczenia.
Zjawiska te można ponadto zaobserwować na wielu płaszczyznach rzeczywistości – w działalności firm i korporacji, na poziomie regionu i gospodarki krajowej, jak także w perspektywie gospodarki światowej.
Wszystko to powoduje, iż współczesne nauki ekonomiczne muszą się mierzyć z nowymi problemami i obszarami badawczymi, co z jednej strony stanowi ogromne wyzwanie dla badaczy, a z drugiej czyni ekonomię fascynującą dziedziną nauk społecznych.
Niniejsza monografia jest przejawem tej właśnie złożoności współczesnych nam zjawisk społeczno-gospodarczych i przeglądem badań prowadzonych w czołowych ośrodkach akademickich w Polsce. Przedkładana Czytelnikowi monografia stanowi przegląd aktualnych problemów badawczych z zakresu stosunków międzynarodowych, a także biznesu międzynarodowego, a przy tym demonstruje najbardziej aktualną wiedzę z tych dziedzin nauki.
Książkę kierujemy do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tą problematyka, w tym do pracowników naukowych, doktorantów i studentów oraz dydaktyków kierunków ekonomicznych. Wierzymy, że będzie to wartościowy wkład w krajową literaturę przedmiotu.