Ten tom krótkich esejów i aforyzmów Emila Ciorana (19111995) został opublikowany w 1979 roku i jest pesymistyczno-nihilistyczną refleksją filozofa nad ludzkością, historią i nad sobą. W wieku 68 lat powraca on do swego życia i stawia diagnozę człowiekowi jako takiemu.
Nie jest to jednak refleksja teoretyczna w zwykłym sensie. Cioran był unikalnym egzystencjalistą wśród francuskich egzystencjalistów powojnia. Jeśli teoretyzuje, to zawsze wychodząc od siebie i, trzeba przyznać, najistotniej zajmujący jest tam, gdzie pisze o sobie: Niczego, czym się zajmowałem, o czym mówiłem poprzez całe życie, nie sposób oddzielić od tego, co przeżyłem.
Nic nie zmyśliłem, byłem tylko sekretarzem swych doznań, podsumowuje. Wbrew tendencjom modernizmu stwierdza w tym kontekście: Biada książce, którą można czytać, nie zastanawiając się cały czas nad autorem.
Jego pisarstwo jest autoterapią, mizantropia formą zdrowego rozsądku, pesymizm wyrazem zachwytu nad życiem, nihilizm odpowiedzią na to, co wymyka się słowu. I właśnie ta otchłań w człowieku przewija się poprzez cały tom jako ostateczna instancja rozważań nad historią i ludzkim uwikłaniem w nią, nad brakiem wiary i tęsknotą do niej.
Ćwiartowanie, które po francusku oznacza także rozdzieranie, a nawet torturę rozrywania końmi, informuje tu rozdarcie pomiędzy pragnieniem wiary i sensu a poczuciem absurdu wszelkich religii i zwątpieniem w jakiekolwiek poznanie.
Rozkrok nad otchłanią. Tytuł Ćwiartowanie Autor Cioran Emil Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680389 ISBN 9788365680389 Kategoria Literatura, Eseje, publicystyka literacka liczba stron 214 Format 12,2x19,5 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa