Decydując się na podjęcie problematyki zarysowanej w tytule monografii, Teresa Pękala wkracza na teren eksplorowany dziś (równocześnie w świecie, jak i w Polsce) poprzez kilka dyscyplin badawczych: socjologię, antropologię kulturową, kulturoznawstwo, wiedzę o współczesnych praktykach artystycznych.
Procesy, o których mowa w książce, są też, oczywiście, przedmiotem refleksji metahistorycznej i autonomizujących się ostatnimi czasy "memory studies". Dodać tu trzeba jeszcze "modernity studies", albowiem poddane analizie formy estetyzacji przeszłości ujęte zostały poprzez Autorkę jako ekspresje doświadczenia przeważnie nowoczesnego (z właściwą mu ambiwalencją, co staje się widoczne a analityczno-interpretacyjnych rozdziałach książki).
Wymienione tu (i inne) pola i typy kompetencji badawczych mogły zostać nie tylko sprawnie skrzyżowane, ale i scalone w nadrzędnej perspektywie filozoficzno-estetycznej. Tytuł Estetyczne konteksty doświadczenia przeszłości Autor Teresa Pękala Wydawnictwo UMCS EAN 9788377843857 ISBN 9788377843857 Kategoria Literatura, Sztuka ilość stron 374 Format 210x135x22 mm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa