Książka porusza temat ojców i ojcostwa w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w rodzinie galicyjskiej, z wyższych i przeciętnych warstw społecznych, żyjącej przede wszystkim w mieście i miasteczku. Autorka podejmuje w niej problem roli i miejsca mężczyzny w życiu rodzinnym równocześnie w wymiarze postulatywnym, jak i realiów życia prywatnego.
Obok pytań o męskość, starokawalerstwo czy sposób wychowania chłopca, omówiono kwestię władzy ojcowskiej w sensie legislacyjnymi i obyczajowym, z uwzględnieniem sprawy granic prywatności i prawa państwa do ingerowania w życie rodzinne.
W oparciu o analizę pamiętników, wspomnień i listów książka demonstruje istniejące modele ojcostwa w kontekście m.in. Relacji rodzinnych, metod wychowawczych, stosunku do kary. Wieloaspektowo przybliża obszary realizowania obowiązków ojcowskich, począwszy od przygotowań na przyjście dziecka na świat, edukację w tym religijną i patriotyczną aż do wkroczenia potomka w dorosłość, dekonstruując stereotypowe wyobrażenie o ówczesnym ojcostwie.
Tytuł Ojcostwo w drugiej połowie XIX i na początku XX w. Autor Agata Barzycka-Paździor Wydawnictwo Universitas EAN 9788324235896 ISBN 9788324235896 Kategoria Literatura, Socjologia ilość stron 304 Format 15x23,5 cm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa