Historia żydowskiej Warszawy to nie tylko czas Zagłady. To historia relacji warszawian z Żydami osiedlającymi się w mieście lub jego okolicach, to problemy, z jakimi od wieków borykały się obie strony, to miejsca ważne dla starozakonnych, a także zacni przedstawiciele potomków Mojżesza, którym Warszawa dużo zawdzięcza.
Wszelkie zabytki, relikty występowaniu Żydów w Warszawie są jedynie pozostałościami: wyrwanymi z historycznego kontekstu, z żywej tkanki miejskiej, echami przeszłości. Jeśli Warszawa to miasto Tuwima, Słonimskiego, Leśmiana, Hemara i innych zasymilowanych Żydów, którzy wpłynęli na polską kulturę, to wciąż jest po części żydowska.
Ten tom Ech dawnej Warszawy mieści szkice o historii stosunków warszawsko-żydowskich, o najważniejszych synagogach, cmentarzach, targowiskach i punktach handlowych, o Dzielnicy Północnej i jej komunikacji miejskiej oraz o najważniejszych postaciach pochodzenia żydowskiego.
Każda wyprawa w przeszłość będzie aktywną rekonstrukcją tego, co było kiedyś. Zapraszamy więc w podróż po żydowskiej Warszawie wraz z autorami niniejszego tomu.