"Kierunki i tempo rozwoju elektroenergetyki zależą na pewno od możliwości technologicznych,także od przyjętej poprzez państwo polityki energetycznej. W Polsce już kilkanaście lat temu opracowano systemy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE), które zaowocowały pięknym rozwojem elektrowni i farm wiatrowych. Jeżeli potwierdzą się przewidywania Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, to w ciągu najbliższej dekady sumaryczna moc elektrowni wiatrowych przekroczy prognozowaną zdolność przyłączeniową systemu. Oznacza to, że problematyka współpracy farm i elektrowni wiatrowych z systemem elektroenergetycznym będzie nabierała coraz obszerniejszego znaczenia.
W książce kompleksowo zostały omówione zagadnienia związane z automatyką zabezpieczeniową, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciągłości oraz adekwatnej jakości pracy farm i elektrowni wiatrowych, co w kontekście planowanego rozwoju OZE będzie się przekładało na bezawaryjność funkcjonowania całego systemu elektroenergetycznego. Informacje dotyczące właściwego doboru automatyki zabezpieczeniowej farm i elektrowni wiatrowych, jej korzystnego działania oraz współpracy z innymi elementami systemu elektroenergetycznego uzupełniono przykładem wzorcowego doboru nastaw zabezpieczeń farmy wiatrowej. Dodatkowo przedstawiono problematykę przekładników prądowych i napięciowych.
Publikacja jest dedykowana dla studentów wydziałów elektrycznych i energetycznych uczelni technicznych, inżynierów pracujących w spółkach dystrybuujących energię, inwestorów farm wiatrowych, firm analizujących wpływ elektrowni wiatrowych na system elektroenergetyczny i operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych opracowujących wymagania dotyczące przyłączenia elektrowni i farm wiatrowych do systemu elektroenergetycznego."