Ćwierć wieku, jakie minęło od zmiany systemowej, oraz blisko 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to wystarczający okres, by się zastanowić, czy zmiany społeczne, kulturowe, polityczne, ekonomiczne, jakie nastąpiły w tej części Europy, wpłynęły na poziom autorytaryzmu społeczeństwa, a także charakter autorytarnych praktyk państwa.
Kryzys finansowy, polityczny i społeczny, jaki przelewa się przez Europę po załamaniu neoliberalnych koncepcji gospodarczych, powoduje w sporej części społeczeństwa poczucie frustracji i niezadowolenia.
A to z kolei wpływa na skłonność do postrzegania świata i otoczenia społecznego w uproszczonych, czarno-białych odcieńch. Z tego powodu studia nad autorytaryzmem wywołują nie tylko debaty akademickie, ale są też związane z aspektem użytecznym i politycznym.
Bakcyl dżumy nigdy nie ginie – pisał Camus. Zagrożenie społecznym autorytaryzmem i jego politycznymi skutkami jest wciąż aktualne. Ze Wstępu Piotra Żuka Tytuł Współczesne oblicza autorytaryzmu Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788364363016 ISBN 9788364363016 Kategoria Nauki humanistyczne\Socjologia liczba stron 338 Format 14.4x22.7x2.2 cm Rok wydania 2014 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.366 kg