Z literatury przedmiotu wynika, iż w przyszłości na obszarze całej Polski będzie następował wzrost temperatury powietrza, natomiast wzrost sum opadów i ich rozkład w przekroju rocznym będą bardziej złożone, czyli wystąpią obszerniejsze zróżnicowania regionalne.
Ważne są więc badania, które pokazują te zmiany w zróżnicowanych regionach i są opracowane dla długich ciągów pomiarowych. W takiej kompleksowej analizie możemy wykazać współzależność komponentów meteorologicznych, zróżnicowanie regionalne, określić, jaki zespół czynników i procesów klimatotwórczych ma największy wpływ na ich zmienność.
w efekcie dokładniej pozna się parametry klimatu wybranego do badań obszaru. Nie otrzymamy bowiem pełnego obrazu cech klimatu przez analizę pojedynczych jego części czy pojedynczych stacji, na których o warunkach klimatycznych w obszernym stopniu decydują czynniki lokalne.
W związku z powyższym podjęto próbę określenia zmienności temperatury powietrza i opadów atmosferycznych w północno-zachodniej Polsce w latach 1951-2010. Opracowanie będzie zawierać analizę temperatury powietrza i opadów atmosferycznych nie tylko w przekroju rocznym i wieloletnim,także w rozkładzie przestrzennym.
Zbadane zostaną ciągi temperatury powietrza i opadów atmosferycznych w celu wykrycia cykliczności w ich przebiegu. W konsekwencji rozwiązanie postawionych problemów pozwoli na ocenę wielkości wpływu adwekcji mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i obszaru kontynentalnego oraz Morza Bałtyckiego.
(Fragment Wstępu)