Prezentowana monografia dotyczy zagadnienia prognozowania w elektroenergetyce. Tematyka ta jest znaczna jednocześnie z technologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Opracowanie gromadzi opis wybranych zagadnień dotyczących prognozowania produkcji energii elektrycznej w OZE, łącznie z przedstawieniem i analizą przykładowych prognoz w tym zakresie.
Zakres tematyczny obejmuje przeróżne technologie wytwarzania energii w OZE, jak ponadto przeróżne horyzonty prognostyczne. Horyzont krótkoterminowy dotyczy najróżniejszych nośników energii (wiatru, słońca i wody), zaś horyzont przeciętnieterminowy i długoterminowy potencjału energetycznego z OZE.
Wydaje się, iż monografia ta może mieć szerokie znaczenie, jednocześnie poznawcze, jak i funkcjonalne. Monografia składa się z wstępu, siedmiu rozdziałów merytorycznych i podsumowania. Pierwszy rozdział merytoryczny poświęcony jest technicznym i ekonomicznym aspektom wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.
W rozdziale drugim omówiono kryteria jakości realizowanych prognoz. Wybrane zagadnienia dotyczące zastosowań prognoz produkcji energii elektrycznej z OZE z punktu widzenia ich użycia w systemach elektroenergetycznych zostały zaprezentowane w rozdziale trzecim.
Zagadnienie prognozowania krótkoterminowego produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej z energii wiatru, z energii słońca, a także z energii wody zostało przedstawione stosownie w rozdziałach czwartym, piątym i szóstym.
Rozdział siódmy został poświęcony prognozowaniu średnioterminowemu i długoterminowemu potencjału energetycznego z energii słońca.