Siedem złotych pytań, których katalog stanowią tytuły rozdziałów niniejszej publikacji, tworzą asumpt do udzielenia odpowiedzi na siedem zagadek, które stają przed każdym śledczym w chwili zaistnienia zdarzenia o charakterze przestępczym. W oparciu o nie budowane są fabuły powieści i filmów kryminalnych. W oparciu o nie prowadzi się rzeczywiste innowacyjnania przygotowawcze i progresywnania przed sądem. Są one obecne na każdym etapie pracy śledczej, poczynając od oględzin miejsca zdarzenia, poprzez zdobywanie i dokumentowanie danych operacyjnych, przesłuchiwanie świadków i podejrzanych, a skończywszy na budowie aktu oskarżenia.
Książka jest adresowana do słuchaczy kursów podstawowych i specjalistycznych szkół policyjnych i szkół detektywistycznych oraz wszelkich tych, którzy interesują się kryminologią i kryminalistyką.
„Siedem złotych pytań" to przewodnik po tematach z zakresu kryminalistyki, kryminologii, prawa karnego i medycyny sądowej, które przybliżają wiedzę potrzebną każdemu policjantowi, lecz także mogą być ciekawe dla osób nie zajmujących się tą problematyką zawodowo. Stąd również w niektórych rozdziałach celowo odchodzę od podręcznikowego charakteru na rzecz formuły bardziej modnej. Korzystam przy tym z 18-letniej praktyki pracy policyjnej w jednostce terenowej i znajomości środowiska przestępczego, obrazując temat przykładami zdarzeń i relacji autentycznych.
podinspektor Robert Maj