Tak zwane czystki kadrowe w Wojsku Polskim w drugiej połowie lat 60., to słabo rozpoznany badawczo obszar jego powojennych dziejów. Publikowana monografia wypełnia w obfitej mierze lukę w tym względzie.
mieści bowiem dokumenty i materiały stanowiące cenne merytorycznie i poznawczo źródło wieloaspektowej wiedzy. Swym zasięgiem czasowym obejmują lata 1960-1990,stwarzając możliwie całościowy, względnie spójny i komplementarny obraz opisywanych wydarzeń.
Zawartość tomu -z uwagi na jego obszerność - podzielona została na siedem nierozdzielnych części//1-7/. Cztery z nich /2-5/posiadają w zasadzie konotację instytucjonalną z uwagi na miejsce "akcji" oraz podległość służbową ich uczestników/Sztab Generalny, Instytucje Centralne MON, Wojska Lotnicze, Wojska Obrony Powietrznej Kraju, okręgi wojskowe i WOP, akademie wojskowe/.
Trochę podobnie ma się rzecz w sytuacji części 1.Z kolei w część 6 skumulowane zostały wyłącznie rozkazy personalne z lat 1967-1968 o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, z podziałem na zwolnienia dyscyplinarne i z innych przyczyn.
W ostatniej części /7/pomieszczone zostały -w ujęciu zbiorowym i wykazów imiennych/wyniki orzecznictwa partyjnego instancji partyjnych i Komisji Kontroli Partyjnej WP. We wszystkich grupach dokumenty ułożone zostały w porządku chronologicznym wynikającym z daty ich sporządzenia.
Dążeniem autora było, żeby jak największa część tekstów miała postać fotokopii archiwalnych pierwowzorów. Wszystkie dokumenty i materiały opatrzone zostały trafnymi przypisami i objaśnieniami.