Praca poświęcona jest problemowi służby wojskowej rekrutów z Królestwa Polskiego od wprowadzenia w 1874 roku w Rosji powszechnego obowiązku służby wojskowej do wybuchu I wojny światowej. Wprowadzenie powszechnego obowiązku służby wojskowej spowodowało z jednej strony radykalne skrócenie czasu czynnej służby wojskowej, z drugiej - rozszerzenie liczby rekrutów wcielanych do szeregów podczas corocznych poborów.
W ciągu tych czterdziestu lat służbę wojskową w armii carskiej odbyło ponad milion młodych panów, pochodzących z Królestwa Polskiego. Skrócenie czasu służby i systematyczna, choć powolna poprawa warunków zakwaterowania i wyżywienia, i złagodzenie dyscypliny i rezygnacja ze stosowania drakońskich kar cielesnych spowodowały, że obowiązek służby wojskowej nie był tak uciążliwy, jak we wcześniejszym okresie.
W pracy przedstawiono strukturę i liczebność armii carskiej w latach wzmiankowanych w tytule, omówiono zasady i przebieg poboru do wojska w Królestwie Polskim, warunki i przebieg czynnej służby wojskowej oraz sytuację polskich żołnierzy w carskim wojsku.
Osobne rozdziały poświęcono służbie w rezerwie i pospolitym ruszeniu (w tym mobilizacji na wypadek wojny) i pomocy dla inwalidów wojennych i ich rodzin.