Publikacja pomocna w organizowaniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, dnia patrona szkoły, Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Narodowego Święta Niepodległości, innych uroczystości szkolnych i lokalnych.
W poradniku przedstawiono tematykę symboli narodowych i szkolnych, a także opis ceremoniału szkolnego. Jest to w zasadzie pierwsza na rynku pozycja, która próbuje w zwarty i całościowy sposób potraktować ten zakres wiadomości w odniesieniu do wszystkich placówek edukacyjnych.
warstwa ilustracyjna pomaga zobrazować istotę niektórych omawianych treści (np. Sposoby wyrażenia żałoby narodowej w szkole przy pomocy flagi państwowej). Pomysł poradnika zrodził się z obserwacji problemów, z jakimi spotykają się m.in.
nauczyciele organizujący uroczystości szkolne. Jak umieścić flagę Unii Europejskiej w towarzystwie flagi polskiej? Za co odpowiedzialny jest chorąży pocztu sztandarowego? W jakiej kolejności umieścić barwy narodowe na przygotowywanych ozdobach czy dekoracjach? Takie i inne pytania nurtują pedagogów z powodu braku dostatecznych opracowań na ten temat.
Wynika to z faktu, że polskie prawodawstwo nie posiada jednolitego aktu precyzującego te zagadnienia. Poradnik podzielony został na trzy części. W części pierwszej w sposób osiągalnie syntetyczny zostały wyjaśnione pojęcia, podana klasyfikacja i opis symboli narodowych.
Część druga bierze pod uwagę symbolikę szkolną i święta i uroczystości obchodzone w szkołach. Przedmiotem rozważań części trzeciej jest problematyka związana z ceremoniałem szkolnym, czyli procedurami i zwyczajami, potrzebnymi do uroczystego obchodzenia przeróżnych wydarzeń w życiu tej instytucji oświatowo-wychowawczej.