Trendy przyszłości. Następna granica, którą przekroczymy dzięki technologii, znajduje się w środku naszych ciał.
Biologia plastikowa zrewolucjonizuje sposób, w jaki będziemy diagnozować choroby, przeciwdziałać starzeniu się organizmów, produkować domy, rozmnażać się oraz to, co będziemy jeść. Ta błyskawicznie rozwijająca się dziedzina – wykorzystująca komputery do modyfikowania albo pisania DNA od podstaw – stworzyła rewolucyjne rozwiązania, takie jak szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, zapłodnienie in vitro czy laboratoryjną hodowlę mięsa, które smakuje jak prawdziwe. A w ciągu najbliższej dekady pozwoli nam łatwo programować najkorzystniejszy superkomputer świata – żywą komórkę i nadawać jej nowe zdolności. Dzięki biologii plastikowej będziemy mogli stawić czoło globalnym problemom i kryzysom m.in.: chorobom cywilizacyjnym, zmianom klimatu, niedoborom żywności czy ograniczonemu dostępowi do paliwa.
Projekt Genesis. Jak biologia syntetyczna pomoże nam naprawić nasz świat, uchronić się przed chorobami i rodzić zdrowsze dzieci.
Amy Webb i Andrew Hessel dokonują przekrojowej analizy nadchodzącej epoki biologii plastikowej. Przyglądają się fuzji biologii i komputerów, która ma na celu stworzenie nowego, udoskonalonego kodu genetycznego, który zmieni dotychczasowe reguły gry rządzące naszą rzeczywistością. Skupiają się nie tylko na nadchodzących zagrożeniach i dylematach moralnych wynikających z projektowania życia, lecz także na ogromnych możliwościach, jakie mamy w zasięgu ręki: od wyleczenia się z poważnych chorób poprzez personalizowane leki po mięso bez zabijania zwierząt. Rozwiązania biotechnologiczne mogą pomóc poradzić sobie z najszczególniej palącymi problemami świata, takimi jak rozprzestrzenianie się plastiku w oceanach, nasilenie arcytrudnych zjawisk pogodowych czy też stale aktualne ryzyko pojawienia się groźnych wirusów i kolejnych pandemii.