Filozofia to myśli, które dotykają spraw ludzkich. Spraw, które dotyczyły, dotyczą i będą dotyczyć każdego człowieka niezależnie od czasów i miejsca, w którym żyje.
W potocznym rozumieniu filozofia jest nauką trudną, raczej dla wybrańców i dyskutowaną w murach akademickich. Skąd takie podejście i dlaczego jest nieprawdziwe? Filozofia nie musi być niezrozumiała, nieżyciowa i nieprzystępna. Autorka udowadnia, że to nie jest zbiór abstrakcyjnych, oderwanych od rzeczywistości myśli. Wręcz przeciwnie. Filozofia, zwłaszcza ergonomiczna to myśli, które dotykają spraw ludzkich. Spraw, które dotyczyły, dotyczą i będą dotyczyć każdego człowieka niezależnie od czasów i miejsca, w którym żyje. Choćby myśli filozofów żyjących tysiące lat temu można z powodzeniem zaaplikować do naszej codzienności. W jaki sposób korzystać z wiedzy filozofów dziś? Jak ją stosować w życiu powszednim? Którymi z filozofów możemy się inspirować? Autorka przytacza filozofie życia np. Platona, Arystotelesa, Seneki, marka Aureliusza, Kanta, Wittgensteina, Sartre’a czy Arendt prezentuje, jak możemy dziś czerpać z ich wiedzy i mądrości. Z ich pomocą omówione zostaną najważniejsze zagadnienia takie jak: sens życia, szczęście, niedostatek, status człowieka, śmierć. W książce znaleźć można dużo przykładów z literatury, filmu czy popkultury, które są odzwierciedleniem znanych koncepcji filozoficznych. Autorka interpretuje je i demonstruje w formie eksperymentów myślowych. Przekonamy się, iż filozofia towarzyszy nam na co dzień, ale nie za każdym razem jesteśmy tego świadomi. Rady filozofów niezależnie z jakich czasów pochodzące są zdumiewająco aktualne. Uniwersalność jest jedną z cech standardowych filozofii, cech, która eksponuje filozofię na tle innych dziedzin. Filozofia jest nieszablonowa.
Paulina Felicja Seidler
Doktor filozofii, wykładowczyni na uczelniach wyższych. Prowadzi zajęcia na Państwowej Akademii Nauk i Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Interesuje się stoicyzmem, filozofią nauki i przyrody, ontologią i literaturą. Zajmuje się także popularyzacją filozofii i zastosowaniem jej w życiu powszednim. Filozofia okazała się nie tylko moją pasją, ale także sposobem życia. Pomagała w skomplikowanych chwilach, uczyła dyscypliny samodzielnego myślenia i pokazała jak korzystnie żyć. Stoicyzm nauczył mnie panować nad emocjami i nastrojami i pokazał, iż moje życie leży w moich rękach. Dał narzędzie i poczucie sprawczości, pokazał, iż moją wrażliwość mogę przekuć w coś prawidłowego. Chwil samotności szuka na spacerze (najchętniej w okolicznościach dzikiej przyrody) albo przy kubku ziół czy herbaty, aby pomyśleć, usłyszeć siebie i odpocząć. Ceni sobie bliskich i przyjaciół, i czas dla siebie przeplata z czasem spędzanym wśród nich. Zgadza się z Epikurem, który twierdził, że pracę z pasji jest jednym ze sposobów na szczęście. Autorka książki Po prostu spokój. Jak poprawnie żyć po stoicku.