Autor bestsellerowej książki Ekonomia kryzysu uważa, iż zmierzamy ku największej katastrofie gospodarczej naszego życia, która nastąpi, jeśli nie stawimy czoła dziesięciu megazagrożeniom. Światowej sławy ekonomista Nouriel Roubini był nazywany Doktorem Zagładą (ang.
Dr Doom), do czasu, aż nie spełniły się jego ostrzeżenia przed kryzysem na rynku nieruchomości w 2008 roku i wielkim kryzysem finansowym z lat 2007–2009. Lecz wtedy było już za późno. Teraz wraca ze widocznie bardziej przerażającymi przewidywaniami, których naprawdę nie powinniśmy bagatelizować.
Definiuje dziesięć nakładających się na siebie i wzajemnie ze sobą powiązanych zagrożeń, które są tak poważne, że postanowił nazwać je megazagrożeniami. Każde z nich potencjalnie wzmacnia pozostałe. Jeżeli je zignorujemy, sami będziemy sobie winni.
Najgorszy kryzys zadłużenia w historii, państwa nadmiernie zwiększające podaż pieniądza i potencjalnie wywołujące inflację, zamknięcie granic dla przepływu pracowników i wielu rodzajów dóbr, coraz bardziej intensywna rywalizacja dwóch supermocarstw – Stanów Zjednoczonych i Chin, pandemie i globalne zmiany klimatu uderzające w najludniejsze miasta świata, usuwanie miejsc pracy na skutek wprowadzania nienaturalnej inteligencji – wisi nad nami nie jedno, nie dwa, ale dziesięć potencjalnych przyczyn katastrofy.
Istnieje minimalna szansa, że uda nam się uniknąć tragedii, musimy jednak niezwłocznie podjąć mocne działania. Roubini nie tylko jasno zarysowuje globalne impasy, lecz i przedstawia, co możemy jeszcze dziś zrobić, by zapewnić sobie i naszym dzieciom bardziej pokojową i dostatnią przyszłość.
"Dr Doom nie zna litości i wieszczy wielką kumulację: kryzys energetyczny, szok popandemiczny, wojna na Ukrainie i globalne, geopolityczne niepokoje, a do tego dogrywka po kryzysie finansowym 2008 i mnóstwo innych....
Megatrendy są jak film Hitchcocka. Inicjuje się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Ale nie o emocje tu chodzi, a o ciekawą oryginalną perspektywę i przenikliwe diagnozy. Warto poznać megatrendy Nouriela Robniniego.
Polecam." Radosław Pyffel, w przeszłości między innymi członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastruktralnych, autor książki Biznes w Chinach i współautor popularnego podcastu "Gra Imperiów".
*** „Nie spotkałem się jeszcze z bardziej trzeźwą i szczegółową analizą naszej sytuacji finansowej. Roubini nie owija w bawełnę, pisze przy tym z jasnością, którą rzadko spotyka się u ekonomistów. Na lekturze tej książki skorzysta każdy, kto ją przeczyta, a gdyby tak jej przesłanie wzięli sobie jeszcze do serca szefowie banków centralnych, świat stałby się lepszym miejscem”.
− Nassim Nicholas Taleb, autor książek Czarny łabędź i Na własne ryzyko „Nikt tak należycie jak Nouriel Roubini nie zmrozi ci krwi w żyłach. Jego poglądy są tak ważne wcale nie dlatego, że przerażają, tylko dlatego, że on niejednokrotnie ma rację.
W tej książce przechodzi jednak sam siebie: opisuje dziesięć megazagrożeń, a każde z nich jest równocześnie straszne, jak i zupełnie realne. Lepiej jest się przygotować na to, co niesie nam przyszłość. Czytaj uważnie!” − Martin Wolf, główny ekspert ds.
ekonomicznych, „Financial Times” „Przegląd najważniejszych sił i czynników z dziedziny ekonomii, finansów, historii, stosunków międzynarodowych i bogatych osobistych doświadczeń Nouriela Roubiniego.
[…] Ta zmyślna analiza sytuacji jest teraz nad wyraz na czasie. Roubini w dostępny sposób opisuje teraźniejsze i przyszłe zagrażające nam zjawiska oraz wyjaśnia, w jaki sposób błędne decyzje, niewłaściwe kierunki polityki oraz ignorowanie ograniczeń przyrodniczych doprowadziły wspólnie do powstania zagrożeń, które zawisły nie tylko nad naszym pokoleniem.
Jeśli zignorujesz tę książkę, zrobisz to na własne ryzyko!” − Mohamed A. El-Erian, autor książek The Only Game in Town oraz When Markets Collide, bestsellerów „New York Timesa” „Roubini ze spokojem, jasno, a może choćby i proroczo opisuje długoterminowe zagrożenia dla światowej gospodarki, posługując się w tym celu optymalnymi analogiami…