„Cywilizacja jest zwycięstwem miasta", które obecnie staje się podstawowym siedliskiem życia człowieka (O. Spengler, Zmierzch Zachodu). Wielu ceni zalety miasta,jednocześnie tęskni za inaczej zorganizowaną przestrzenią.
Nasilająca się suburbanizacja nie sprzyja kondycji miasta ani potrzebom środowiska. Realne są jednak inne rozwiązania związane z zagospodarowaniem przestrzennym i polityką środowiskową, sprzyjające rozwojowi gospodarczemu, poprawie jakości życia mieszkańców i ochronie środowiska.
Oznaczają stanowcze inwestycje w zieleń, jej powszechną implantację i zapewnienie codziennego do niej dostępu. W publikacji Miejska gra w zielone zestawiono polskie miasta na prawach powiatu w wielu rankingach umożliwiających interpretację problemów i zagadnień powiązanych z tematyką zieleni.
Podjęto próbę skonfrontowania deklaracji najczęściej politycznych (samorządowych – krajowych i unijnych) z praktyką, zwracając uwagę na trudności w pełnej ocenie zieleni w miastach. Książka jest niebanalnie napisana (…).
Komentarze i kierunki autorskich interpretacji są korzystnie udokumentowane zagraniczną i polską literaturą przedmiotu, materiałem empirycznym albo przywołaniem adekwatnych projektów rozwojowych o zasięgu globalnym, europejskim, polskim i lokalnym.
(…) Warto podkreślić nie tylko jej rolę popularyzatorską,dodatkowo funkcje edukacyjne i w pewnym sensie podręcznikowe (…), może być poręczna także w programach kształcenia akademickiego na kierunkach, które – z przeróżnej perspektywy – podejmują problematykę miejską (z recenzji prof.
zw. Dra hab. Wojciecha Świątkiewicza). Barbara Kołodziej – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych i Pedagogiki Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
bardzo jej zainteresowania naukowe dotyczą polityki społecznej: problemów i kwestii społecznych, a także funkcjonowania instytucji powołanych do upraszczania życia społecznego. Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o możliwość ulepszonej organizacji społecznej – korespondującej z bieżącymi problemami, co pozwalałoby na kreowanie ulepszonych perspektyw.