Książka gromadzi analizę wpływu ostatniego kryzysu na sytuację ekonomiczną i współpracę gospodarczą na świecie, w rozmaitych grupach państw i wybranych państwach. Autorki zwracają szczególną uwagę na globalny charakter kryzysu i silniejszy spadek wartości światowego handlu niż produkcji.
Badają zmiany, jakie zaszły w czasie kryzysu, a także przed jego rozpoczęciem w światowej produkcji, handlu dobrami i usługami i BIZ. Dokonują dezagregacji gospodarki światowej na gospodarki państw o przeróżnym poziomie rozwoju i odmiennej specjalizacji eksportowej i należące do rozmaitych ugrupowań integracyjnych i badają, jak kryzys wpływa na każdą grupę.
Dokonują także analizy rzeczowej struktury handlu światowego i jego zmian w czasie kryzysu. Dużo miejsca poświęcają handlowi dobrami finalnymi i pośrednimi, a także produktami o zróżnicowanym progresywniu technicznym oraz podmianie w środkugałęziowej.
Przeprowadzają empiryczną analizę czynników decydujących o intensywności handlu (w tym kryzysu gospodarczego oraz udziału w zinstytucjonalizowanej integracji gospodarczej), wykorzystując modele grawitacji.
Książka jest przeznaczona dla ekonomistów i politologów i specjalistów od stosunków międzynarodowych i studentów kierunków ekonomicznych i interdyscyplinarnych nastawionych na problematykę międzynarodową.
Po tę książkę powinni sięgnąć jeszcze analitycy zatrudnieni w firmach będących eksporterami, importerami oraz uczestnikami rynków finansowych. Przedstawione wnioski i informacje statystyczne mogą także zainteresować polityków i dziennikarzy zajmujących się zagadnieniami ekonomicznymi.