„Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem" to pierwsza książka prezentująca dotąd niewiele znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją.
Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, iż jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w pokaźnym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta.
Oboje są artystami, lecz o malarstwie Elżbiety, wywodzącej się z arystokratycznej rodziny Grocholskich, jest mniej głośno. Dała mężowi pierwszeństwo, uznając, że to on ma pokaźniejszy talent i możliwości oddziaływania, bo jego dzieła filmowe mogą „dotknąć czyjejś duszy" bardziej niżeli jej obrazy.
Rzeczywiście, bez jego filmów, takich jak „Imperatyw", „Barwy ochronne", „Cwał", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" nie można sobie wyobrazić polskiego ani europejskiego kina.
rewelacyjny reżyser jeszcze nigdy nie dopuścił w rozmowie tak blisko nikogo ze swych rozmówców. Na skrócenie dystansu wpłynął fakt, iż prowadząca ją Barbara Gruszka-Zych przyjaźni się z nim i jego żoną od ponad dwudziestu lat, co, naturalnie, narzuca inną perspektywę.
Atutem książki jest dynamiczna formuła równoczesnej rozmowy z małżonkami, która nie tylko otwiera na świeże przestrzenie życia reżysera – między innymi poznajemy historię jego pierwszej miłości, dowiadujemy się, że po Powstaniu Warszawskim o niewiele nie trafił z matką do Oświęcimia.
Uzyskujemy wiedzę o tym, co inspirowało go do tworzenia kolejnych filmów, skąd brał na nie pomysły, jakie problemy z życia znalazły w nich odbicie. „Życie rodzinne Zanussich" to wyjątkowy zbiór odpowiedzi na pytania dotyczące spraw najważniejszych w każdym związku, nie tylko artystycznym.
Dowiadujemy, że dla Zanussich miłość to ciężka praca, poznajemy zasady według jakich żyją, uzyskujemy odpowiedzi na pytanie czy boją się śmierci i czym jest dla nich wiara. Sprawy ważne w ich życiu są przetykane anegdotami.
Mamy okazję zorientować się w szczegółowych upodobaniach kulinarnych twórcy „Iluminacji", który zdradza swoją słabość do majonezów. Jesteśmy zaskoczeni,wytworne ubrania kupuje w second-handach na Mazurach i w Miami.
Książka to fascynujące spotkanie z unikatowymi nauczycielami życia, którzy sami nieustannie się uczą. Na stronie zanussi.ursines.pl znajdują się informacje o książce oraz nagrania video z spotkań promocyjnych.
AUTORKA Barbara Gruszka-Zych – poetka, pisarka, dziennikarka. Od 1988 roku pracuje w tygodniku Gość Niedzielny. Jest autorką ponad dwudziestu tomików wierszy. Jej najbardziej znane książki biograficzne to Takie spektakularne życie.
Portret Wojciecha Kilara (2015), Mój poeta (2007) o Czesławie Miłoszu oraz najnowsza Moi ważni. Portrety prywatne (2022) poświęcona dwudziestu pięciu osobom, które wpłynęły na jej życie. Opublikowała również zbiory reportaży niewiele obstawiony święty.
Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle (2002), Zapisz jako… (2004). Jest laureatką wielu nagród za wywiady i reportaże, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Macieja Łukasiewicza (2012) oraz nagród literackich, m.in.
Nagrody imienia ks. Jana Twardowskiego (2015). "Krzysztof i Elżbieta - tak po przeczytaniu tego wywiadu myślisz o jednym z najwybitniejszych twórców kina Krzysztofie Zanussim i Elżbiecie Grocholskiej-Zanussi.
Są małżeństwem od ponad 30 lat, lecz po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o sobie, wspólnych chwilach, o przyjaźni, miłości, o radości i udręce życia. Pomiędzy wierszami wkradają się słowa i myśli filmowych bohaterów Mistrza, bo czy można oddzielić życie rodzinne od „Życia rodzinnego"?" GRAŻYNA TORBICKA dziennikarka, krytyk filmowy