Monografia porusza problematykę obecności składników realizmu magicznego w wybranych powieściach Jonathana Carrolla. Stanowi ona istotny wkład do badań nad dziełami tego amerykańskiego pisarza, którego dzieła są powszechnie lubiane i wyjątkowo popularne wśród czytelników w Polsce,liczba ich akademickich opracowań jest nieduża.
Jonathan Carroll jest jednym z najszczególniej znanych współczesnych amerykańskich twórców, a jego dzieła, takie jak „Kraina chichów" czy „Kości księżyca" zaliczane do kanonu światowej literatury fantastycznej, są dostępne w księgarniach i bibliotekach na całym świecie.
Praca składa się ze wstępu, trzech rozdziałów merytorycznych, zakończenia oraz bibliografii. Gromadzi odniesienia do najszczególniej reprezentatywnych i najpopularniejszych książek auto-rów zaliczanych do kręgu realizmu magicznego, czyli Gabriela Garcii Marqueza, Angeli Carter i Salmana Rushdiego.
Powieści wymienionych twórców zawierają szereg cech wyróżniających i definiujących gatunek; można je odnaleźć zarówno w ich formie, jak i treści. Jonathan Carroll nie jest powszechnie klasyfikowany jako pisarz realizmu magicznego, jednak jego powieści analizowane w monografii zawierają komponenty gatunkowe jednocześnie w formie, jak i treści.