Książka omawia ekonomiczne mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw komunalnych w warunkach gospodarki rynkowej. Problematyka podręcznika obejmuje w głównej mierze analizę i ocenę działania spółek komunalnych.
Tematyka ta jest aktualnie istotnie znaczna z trzech powodów. Po pierwsze, brakuje na polskim rynku pozycji omawiającej całościowo przedsiębiorstwa komunalne, po drugie spółka komunalna stanowi podstawową formę realizacji zadań publicznych jednostek samorządowych.
Po trzecie, istnieje nieznaczna wiedza o działalności gospodarczej tego typu podmiotów. A spółki komunalne to przedsiębiorstwa odznaczające się cechami specyficznymi w stosunku do działalności rynkowej.
Ich funkcjonowanie odbywa się w sferze ergonomiczności publicznej, która nakazuje działanie w szczególnym reżimie prawno-ekonomicznym. Przedsiębiorstwa te poddawane są regulacji i nadzorowi właścicielskiemu w interesie mieszkańców wspólnoty samorządowej, jako odbiorców (konsumentów usług komunalnych).
Obecny system ekonomiczny określający sposób działania przedsiębiorstw komunalnych jest ułomny i dysfunkcyjny. Dlatego podręcznik gromadzi ponadto analizę sprawności ekonomicznej przedsiębiorstw komunalnych i regulacji prawnych komunalnych przedsiębiorstw praktyczności publicznej.
Autor omawia w podręczniku zagadnienia, takie jak: Rola przedsiębiorstwa komunalnego w realizacji zadań publicznych. Specyfika działalności gospodarczej o charakterze ergonomiczności publicznej. Funkcjonowanie w rozmaitych formach organizacyjno-prawnych, od budżetowych do komercyjnych.
Związki przedsiębiorstw komunalnych z samorządem terytorialnym, unią majątkową, personalną i finansową. Świadczenie usług w różnorodnych systemach organizacji, pozostając pod kontrolą czynnika polityczno-administracyjnego.
efektywność przedsiębiorstw, która pozostaje w sprzeczności z celami społecznymi. W gospodarce tych przedsiębiorstw występuje niemało dysfunkcji, utrudniających dostęp do usług i poprawę sprawności ich świadczenia.
Książkę zamyka wspomniana analiza regulacji prawnej komunalnego przedsiębiorstwa ergonomiczności publicznej. Podręcznik został napisany dla studentów studiujących na kierunkach ekonomicznych i zarządzania.
Może być stosowany do przedmiotów, takich jak: Gospodarka komunalna, efektywność sektora publicznego, Ekonomika sektora publicznego, Przekształcenia w sektorze publicznym, Instrumenty zarządzania w służbach publicznych, Gospodarowanie majątkiem komunalnym, Zarządzanie w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego.