Jaka Polska po wojnie? Tom II OD MANIFESTU PKWN DO JAŁTY Przekroczenie Bugu przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie, a także ogłoszenie Manifestu PKWN radykalnie zmieniło sytuację na ziemiach polskich. Partie i stronnictwa polityczne obozu londyńskiego zostały zmuszone do przewartościowania swoich programów w sferze społecznej i w sprawie granic.
O ile w polskim Londynie potrzeba reform społecznych i gospodarczych nie powodowała już obszerniejszych oporów, o tyle sprawa granic powojennej Polski nadal budziła emocje. Oficjalnie nie chciano się zgodzić na linię Curzona, ale w części elit przywódczych zaczęto rozumieć, że bez ułożenia stosunków z Moskwą nie da się rządzić w kraju.
Kwestia, jaka ma być Polska po wojnie, stanowiłaelement rozgrywki coraz silniejszego Stalina ze słabnącym Churchillem. Prezentowany tom jest kontynuacją publikacji Jaka Polska po wojnie. Ani sanacyjna, ani sowiecka i odnosi się do czasów PKWN.
To okres w dziejach Polski niezwykły. 164 dni istnienia PKWN zadecydowały o współczesnym zarysie naszego kraju. To, jakim krajem stawała się Rzeczpospolita po 22 lipca 1944 r., wpłynęło także na powojenne dzieje Europy.
Najważniejsze decyzje o jej zarysie zapadły w dodatku w Jałcie. 3 tomy kolekcji II wojna światowa: Kto odpowiada za klęskę wrześniową Jaka Polska po wojnie? Tom I Jaka Polska po wojnie? Tom II Nowa seria książek PRZEGLĄDU, której wspólnym mianownikiem jest II wojna światowa.
W tej serii będziemy podejmować nie tylko kwestie militarne, ale także społeczne i polityczne. Wychodzimy bowiem z założenia, iż poznanie i analiza wydarzeń, postaw i zachowań ludzkich w czasie wojny, a także meandrów polityki zwycięskich mocarstw i programów ugrupowań politycznych ułatwiają zrozumienie tego, co zaszło w Polsce i na świecie po jej zakończeniu.