Prezentowana książka pomyślana została jako źródło ciekawostek językowych. Jest ona pokłosiem przygotowywanych poprzez autorkę charakterystyk wybranych z zasobów polszczyzny wyrazów i utartych konstrukcji słownych na potrzeby wystąpień przed radiową publicznością audycji Redaktor Agnieszki Strzemińskiej "Słowa i słówka.
Chwycić języka, czyli z sekretów polszczyzny…" obejmuje 104 szkice traktujące o tajemnicach ojczystej mowy. Opracowanie posiada przeróżny materiał językowy. Agnieszka Piela opisuje słowa, które potężnie intrygują samym swoim brzmieniem, np.: absztyfikant, fidrygałki, safanduła, oraz frazeologizmy, które mieszczą w swym składzie jakiś nieodgadniony wyraz, np.: brać na spytki, nudy na pudy, śmiać się w kułak.
Oprócz tego autorka uwagę kieruje na leksemy z pozoru zupełnie zwyczajne, np.: dworzec, przeciąg, rosół – te, jak się okazuje, dodatkowo skrywają jakiś językowy sekret. Badany zbiór leksemów i połączeń wyrazowych jest bazą do obserwacji zjawisk, których dotykają formy językowe w perspektywie czasowej.
W publikacji niemało miejsca poświęcono dawnym obyczajom, a liczne odwołania do tekstów literackich i kulturowych nie tylko ubarwiają wykład, ale także pozwalają lepiej zrozumieć język naszych przodków i współczesną polszczyznę.
kompozycja pracy pozwala na dwojaki sposób lektury książki: albo od deski do deski, albo poszczególnych jej części – tych, które w danej chwili najszczególniej czytelnika interesują. Każda bowiem opowiastka językowa stanowi zamkniętą całość.